Vodoměrné šachty | Časté otázky

Jak velikou vodoměrnou šachtu mám koupit?

Velikost šachty záleží především na požadavcích správce Vaší vodovodní sítě a na projektu dané stavby. Nejčastěji užívané typy vodoměrných šachet jsou: válcová šachty o průměru 1000mm a hloubce 1250mm, nebo o průměru 1200mm a hloubce 1500mm.

Jak veliké průchodky potřebuji?

Pro napojení potrubí do vodovodního řadu (jde o polyethylenovou “tvrdou hadici“ černé barvy s modrým pruhem) se nejčastěji používají průměry 32mm (1“) a 40mm (5/4“). Volba záleží na požadavcích správce sítě a stavebním projektu.

Kde průchodky umístit?

Průchodky se umisťují proti sobě v ose šachty, ve výšce cca 200mm nad dnem šachty. Lze navařit i více průchodek pro případné odbočky.

Jaká je doba zhotovení?

Dostupnost šachet je odvislá od momentální sezóny. Mimo sezónu (zima) se nám daří držet některé typy šachet skladem (nejčastěji průměr 1200mm a hloubka 1500mm ve variantě pro obsypání). Během roku bývají dodací termíny do čtrnácti dnů. V období vrcholící stavební sezony (podzim – konec roku) může docházet k prodloužení dodacích termínů i na tři až čtyři týdny.

Jaká je skutečná vnější velikost šachet?

Většina šachet je na svém plášti vyztužena žebry. Počet a síla žeber je dán pevnostním výpočtem a liší se podle druhu a velikosti šachty. Tato žebra jsou cca 60mm široká a je třeba s nimi počítat při výkopových pracích.

Mám na pozemku vysokou hladinu spodní vody (třeba jen sezónně), co teď?

Standardní plastové vodoměrné šachty nedokážou odolat tlaku spodní vody (prosté obetonování šachty také nepomůže). V tomto případě s námi realizaci šachty konzultujte a my Vám rádi navrhneme řešení. Je však potřeba znát maximální možnou úroveň spodní vody! Bohužel v některých případech je následné použití plastové šachty vyloučeno.

Jsou vodoměrné šachty těžké?

Běžnou manipulaci (nakládka, přenášení…) zvládnou, dle velikosti šachty a kondice svalů, 1-3 lidé. Hmotnost nejčastějších typů šachet bývá 50-100kg.

Jak je to s dopravou?

Vodoměrnou šachtu snadno odvezete na běžném nebržděném vozíku za osobním autem (prosíme Vás však, abyste v zájmu bezpečnosti provozu, používali pro upevnění šachty vázací kurty). Obecně dopravu malých kusových výrobků neprovádíme. Po dohodě a dle momentálního vytížení, jsme popřípadě schopni zavézt výrobek v našem okolí. Samozřejmě lze domluvit závoz přepravní službou.

Co když šachtu zakopu příliš hluboko, nebo naopak málo?

Pokud šachtu “utopíte“ pod úroveň terénu, můžete si u nás objednat nástavec libovolné výšky, který Vám obratem vyrobíme. Snažte se však šachtu “utopit“ co nejméně. Příliš dlouhý vstup do šachty může být důvodem zamítnutí montáže vodoměru správcem sítě. Je proto lépe prodloužení konzultovat přímo se správcem sítě.

Pokud šachta příliš vyčnívá lze ji svépomocí zakrátit. Z doma dostupného nářadí je vhodné nářadí na dřevo (přímočará pila, hoblík, rašple…). Samozřejmě lze domluvit provedení úprav našimi pracovníky.

Lze šachtu zakrýt jiným než plastovým víkem?

Ano. Naše standardní vstupní šachty o průměru 600mm jsou kompatibilní s rámy normovaných kanálových poklopů. Na požádání vyrobíme i šachtu se čtvercovým vstupem pro osazení čtvercových poklopů, zcela dle přání zákazníka.

Lze provádět opravy na již usazené šachtě?

Drobné závady (uražené stupadlo, vylomená průchodka…) lze ve většině případů opravit i v již usazené šachtě. Poškození těsnosti pláště usazené šachty (proražení kamenem při obsypávání…) lze bez vykopání opravit pouze do určité míry poškození. U starších výrobků již není svařitelnost možná.