Čerpací jímky | Časté otázky

Jak velikou čerpací jímku mám koupit?

Velikost jímky záleží především na požadavcích správce Vaší kanalizační sítě a na projektu dané stavby. Nejčastěji užívané typy čerpacích jímek jsou: válcová jímka o průměru 800mm, nebo 1000mm a o celkové hloubce 2000mm.

Obecně platí, že je dobré dodržet minimální vzdálenost 1000mm ode dna jímky po dolní okraj přítokového potrubí.

Jak veliké průchodky potřebuji?

Pro napojení přítoku gravitačního potrubí potřebujete průměr, dle použitého potrubí řady KG (oranžové potrubí). Požívané průměry jsou nejčastěji 110, 125, 160 a 200mm.

Pro napojení výtlačného potrubí do tlakového řadu (jde o polyethylenovou “tvrdou hadici“ černé barvy s hnědým pruhem) se nejčastěji používají průměry 40mm (5/4“) a 50mm (6/4“).

Pro napojení chráničky elektrických kabelů je vhodné zvolit průměr po konzultaci s firmou, která bude osazovat do jímky čerpací technologii (naše firma vyžaduje minimální průměr 50mm).

Kde průchodky umístit?

Polohu průchodek je nejlépe volit s ohledem na stavební dispozice (směr přivedení odpadu z domu, směr tlakové přípojky a umístění ovládacího rozvaděče). Hloubka bývá nejčastěji: přítok 1000mm nad dnem jímky, výtlak 1000mm od horní hrany jímky a chránička pod stropem jímky.

Jaká je doba zhotovení?

Dostupnost jímek je odvislá od momentální sezóny. Mimo sezónu (zima) se nám daří držet některé typy jímek skladem (nejčastěji průměr 1000mm a hloubka 2000mm ve variantě pro obsypání). Během roku bývají dodací termíny do čtrnácti dnů. V období vrcholící stavební sezony (podzim – konec roku) může docházet k prodloužení dodacích termínů i na tři až čtyři týdny.

Dodáváte i čerpací technologii?

Ano, samostatně i vč. její montáže a následného servisu. Bližší informace naleznete v oddíle TLAKOVÁ KANALIZACE.

Jaká je skutečná vnější velikost jímek?

Většina jímek je na svém plášti vyztužena žebry. Počet a síla žeber je dán pevnostním výpočtem a liší se podle druhu a velikosti jímky. Tato žebra jsou cca 60mm široká a je třeba s nimi počítat při výkopových pracích.

Mám na pozemku vysokou hladinu spodní vody (třeba jen sezónně), co teď?

Standardní plastové čerpací jímky nedokážou odolat tlaku spodní vody (prosté obetonování jímky také nepomůže). V tomto případě s námi realizaci jímky konzultujte a my Vám rádi navrhneme řešení. Je však potřeba znát maximální možnou úroveň spodní vody! Bohužel v některých případech je následné použití plastové jímky vyloučeno.

Jsou čerpací jímky těžké?

Běžnou manipulaci (nakládka, přenášení…) zvládnou, dle velikosti jímky a kondice svalů, 1-3 lidé. Hmotnost nejčastějších typů jímek bývá 50-100kg.

Jak je to s dopravou?

Čerpací jímku snadno odvezete na běžném nebržděném vozíku za osobním autem (prosíme Vás však, abyste v zájmu bezpečnosti provozu, používali pro upevnění jímky vázací kurty). Obecně dopravu malých kusových výrobků neprovádíme. Po dohodě a dle momentálního vytížení, jsme popřípadě schopni zavézt výrobek v našem okolí. Samozřejmě lze domluvit závoz přepravní službou.

Co když jímku zakopu příliš hluboko, nebo naopak málo?

Pokud jímku “utopíte“ pod úroveň terénu, můžete si u nás objednat nástavec libovolné výšky, který Vám obratem vyrobíme. Snažte se však jímku “utopit“ co nejméně, Dlouhým a úzkým vstupem do jímky se obtížně provádí montáž a servis technologie. Pokud chcete nastavit jímku s již namontovanou čerpací technologií, konzultujte to nejdříve s firmou, která technologii spravuje – může vyžadovat prodloužení armatur aby byla zachována možnost vyjímat např. čerpadlo z jímky při jeho případných opravách.

Pokud vstupní šachta příliš vyčnívá lze ji svépomocí zakrátit. Z doma dostupného nářadí je vhodné nářadí na dřevo (přímočará pila, hoblík, rašple…). Samozřejmě lze domluvit provedení úprav našimi pracovníky.

Lze jímku zakrýt jiným než plastovým víkem?

Ano. Naše standardní vstupní šachty o průměru 600mm jsou kompatibilní s rámy normovaných kanálových poklopů. Na požádání vyrobíme i jímku se čtvercovým vstupem pro osazení čtvercových poklopů, zcela dle přání zákazníka.

Lze provádět opravy na již usazené jímce?

Drobné závady (drobná prasklina, vylomená průchodka…) lze ve většině případů opravit i v již usazené jímce. Poškození těsnosti pláště usazené jímky (proražení kamenem při obsypávání…) lze bez vykopání opravit pouze do určité míry poškození. Samozřejmě pokud se jedná o již používanou jímku, je nejdříve potřeba zajistit její vyčerpání a desinfekci. U starších výrobků již není svařitelnost možná.